Bursa için dönüşüm başlıyor

BURSA (İGFA) – Geçtiğimiz günlerde kenti daha ileriye taşıyacak yeni periyottaki vizyonunu ve gerçekleştireceği projelerini açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önümüzdeki süreçte en kıymetli mevzu başlığını kentsel dönüşüm olacağını belirtti. Sağlam yapıları ve kentsel dönüşümüyle dirençli bir Bursa hayal ettiklerini söz eden Lider Alinur Aktaş, bilhassa Bursa üzere etkin fay hatları üzerine kurulu kent için sarsıntının tartışılmaz bir gerçek olduğunu lisana getirdi. 6 Şubat zelzeleleri öncesinde TÜBİTAK ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı JICA ile yürüttükleri projeler başta olmak üzere kentsel dönüşüme öncelik vermenin gerçek bir karar olduğunu bir sefer daha gördüklerini söyleyen Lider Aktaş, “Bilimsel bir altyapı ve bütüncül bir bakış açısıyla hakikat planlama ve ortak akılla dirençli kent Bursa için dönüşümü başlatacağız. Geçtiğimiz periyotta Bursa’da yer alan yaklaşık 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız kısım konuttan dönüşüm önceliği bulunan alanlarda çalışmalarımızı başlattık. Birileri hayatında hiç kentsel dönüşüm yapmazken bugünlerde kentsel dönüşümden bahsediyorlar. Allaha şükürler olsun bizim yaptığımız işler var. İstanbul Caddesi’nden Karapınar’a, Akpınar-1050 Konutlardan Arabayatağı’na, Sıcaksu-Gaziakdemir’den Yiğitler’e ve tarihi kent merkezine kadar Bursa’nın dört bir yanında projelerimizi başlattık. Bir bir tamamlıyoruz. 14 farklı dönüşüm projemizle 2025 yılı sonuna kadar 11 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tarihi alanlarda, imalat ve sanayi alanlarında, kamusal alan ve yapılar özelinde de sürdürüyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarımızın ana eksenini ‘2050 Etraf Sistemi Planı’mız oluşturacak. Yeni devrimizde akademik katkılar, ortak akıl ve mutabakatla, kent anayasası olarak yürürlüğe alacağız. JICA, alanında uzman akademisyenlerden oluşan bilim heyetimiz ve akademik odalarımızla birlikte çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” diye konuştu.

“DAHA YEŞİL DİRENÇLİ KENT BURSA”
Mudanya ile Gemlik ilçeleri de başta olmak üzere Bursa bütünündeki öncelikli alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına sürat kesmeden devam edeceklerini anlatan Lider Aktaş, “Yeni periyotta daha ulaşılabilir ve daha yeşil dirençli kent Bursa’yı inşa etmek için 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Yalnızca yapıları sağlamlaştırıp vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına almakla kalmayıp, kent içindeki arterleri birbiriyle buluşturacak, yeni yollar açacak, yeşil alan ve donatı alanlarıyla kent kalitesini üst seviyeye taşıyacağız. Bu kentsel dönüşüm çalışmalarını Bursa Büyükşehir Belediyesi, iştiraki Burkent, TOKİ ve özel dalımızın gücüyle gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki periyot kentimizde 16 bin yeni toplumsal konut da inşa ediyoruz. Bu projeyle başta yeni evlenen çiftlerimiz, emeklilerimiz ve emekçilerimiz olmak üzere uygun fiyat ve ödeme şartlarıyla meskeni olmayan vatandaşlarımızı mesken sahibi yapıyoruz. daima hayalini kurduğumuz, yaşlısının, gencinin, bayanının, erkeğinin, çocuğunun itimat duyduğu, huzur bulduğu, daha memnun, daha müreffeh ve daha yaşanabilir bir Bursa için artık dönüşüm zamanı” dedi.

HANLAR BÖLGESİ VE HİSAR BÖLGESİ
Hanlar Bölgesi’ndeki değişim ve dönüşüme de değinen Lider Aktaş, uzun yıllardır konuşulan Hanlar Bölgesi Projesinin birinci etabı olan Çarşıbaşı Meydanı ile tarihe imza attıklarını lisana getirdi. Bu çalışmaların şimdi başlangıç olduğunu anlatan Lider Aktaş, “UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Hanlar Bölgemizi ilmek ilmek işleyeceğiz. Payitaht kent Bursa’mızda tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Hisar bölgesinde de geçtiğimiz periyotta birçok yapıtı gün yüzüne çıkardık ve yaptığımız çalışmalarla bölgede değerli bir düzeye geldik. Önümüzdeki devirde Hanlar Bölgesi’nde olduğu üzere Hisar Bölgesi’ni de hak ettiği kıymete kavuşturacağız. Üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz tarihi aksımızın Setbaşı-Yeşil-Emirsultan kısmında da dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Projemizle Bursa’nın kıymetli bir bedelini daha gün yüzüne çıkarıyoruz” diye konuştu.

CUMALIKIZIK-ULUABAT-UMURBEY
Kayhan bölgesinde gerçekleştirilecek en değerli çalışmalardan birinin de meydan ve otopark projesi olduğunu belirten Lider Aktaş, 3 bin metrekarelik alanda yapılacak meydan projesinin yaklaşık 300 araçlık kapalı otoparkıyla çarşı bölgesindeki değerli bir eksiği gideceğini söz etti. Bu çalışmaların yanında tarihi mahalle ve köyleri de koruyarak yaşatacaklarını lisana getiren Aktaş, “Cumalıkızık’ta gerçekleştireceğimiz düzenlemelerle tarihi dokunun ön plana çıktığı, düzensizliklerin giderildiği, otopark meselesinin ortadan kaldırıldığı ziyaretçilerinin imrenerek gezeceği bir Cumalıkızık ortaya çıkaracağız. Uluabat Gölü’nün suları içinde bir inci üzere parlayan Gölyazı’yı eşsiz bir turizm destinasyonu haline getireceğiz. Gemlik’in yamaçlarında tarih içinde hayatın devam ettiği Umurbey mahallemizin tarihi dokusunu ön plana çıkaracak atakları yapacağız. Tüm bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken kentin adeta kurumsal kimliğinin oluşturulduğu kentsel tasarım rehberi bize ışık tutacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir