Erdoğan: MİT Suriye’de IŞİD lideri Kureyşi’yi öldürdü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star, Kanal 7 Avrupa ortak canlı yayınına katıldı.

Burada sıhhat durumuna ait bilgi veren Erdoğan ellerindeki son anketlere ait de değerlendirmeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

GAYET UYGUNUM: (Sağlık durumu) Çok düzgünüm. Zati o günden sonra ben meydanlarda programlarımı yaptım. Bunlardan en kıymetlisi Ankara programıydı.

SIKINTISIZ DEVAM EDİYOR: (Yurtdışında seçimlere katılım) Sandığı artık vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. 14 Mayıs’ta inşallah yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum. Oy kullanma süreci problemsiz devam ediyor. Türkiye’de oy ve sandık güvenliği noktasında ne yapılıyorsa yurt dışındaki seçimlerde de birebirini yapıyoruz.

GÜZEL BİR TABLO VAR ÖNÜMÜZDE: Lehte bir havayı anketlerde de görüyoruz. Gerek cumhurbaşkanlığında gerek Cumhur İttifakı olarak hoş bir tablo şu anda önümüzde.

BU MASAYA ARTIK CÜMBÜŞ MASASI DİYEBİLİRİZ: 7’li masa, doğal artık onu artık ‘7’li masa’ diye kullanmamak lazım, yanlış olur. 9’lu masa oldu. Malum yanlarına Ankara, İstanbul Belediye liderlerini da taktılar. Masadaki sayı arttı ve bütün bunlarla bir arada iş biraz daha ilerledi. Artık bir de Kandil’deki malum tipler onlar da artık bu masaya ortak oldular. Oradan ne yapıyorlar, iletiler veriyorlar. Bilmiyorum bunlarla ilgili sizde de çekimler, vesaire var mı, zira benim yurtdışındaki vatandaşım Kandil’deki bu terör örgütlerinin başlarının verdiği iletileri onlara iletmesi lazım, ulaştırması lazım ki bunlar bedelini ağır ödesinler. Bu masaya biz artık bir ‘cümbüş masası’ diyebiliriz.

EŞEĞİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAYIN , BU KADAR KONUŞMAYIN: Türkiye’de oy ve sandık güvenliği noktasında ne yapılıyorsa yurtdışındaki seçimlerde de bunun birebirini hatta çok daha ziyadesiyle yapıyoruz.

Her sandıkta kullanılan oylar, her gün sandık kurulu üyeleri, müşahitleri ve vatandaşların nezaretinde çuvallara konulup mühürleniyor, sonra konsolosluklarımıza getiriyor. Burada özel güvenlikli bölmelerde koruma ediliyor, bu odaların kapılarında 6 farklı kilit bulunuyor. Bu kilitlerin her biri kamu kurumlarının ve siyasi parti temsilcilerine ilişkin. Hepsi tıpkı anda orada olmadan kapılar açılmıyor. Oy verme müddeti bittikten sonra ağzı mühürlü olarak gelen oy torbaları, Ankara’da seçim heyetinin kontrolü altında sandık heyetlerinde açılacak. Türkiye’de yapılan seçimlerde olduğu üzere sayım ve dökümü yapılacak, akabinde sonuçlar tutanak altına alınacak. Yurt dışı oylar, cumhurbaşkanı seçimi için genel oylara, milletvekili seçimi için ise oranına nazaran vilayet seçim etraflarının oylarına eklenecek. Olay bu fakat muhalefet şimdiden işi garantiye almak için daima sandık güvenliği, sandık güvenliği… Aslında siz bu sandık güvenliği problemini Türkiye için de kullanıyorsunuz. Türkiye’de her sandıkta sizin de temsilcileriniz var. Eşeği sağlam kazığa bağlayın, bunları da bu kadar konuşmayın.

1 MAYISI ADETA BAYRAM OLARAK İLAN EDEN BİZİZ: Ben de personel bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim ve birinci gençlik yıllarım çalışmakla geçti. Bunun için 1 Mayıs’ı kendi günüm olarak görüyorum.

1 Mayıs’ı adeta bayram olarak ilan eden biziz. Bizden evvel yalnızca bunun lafını yaptılar.

MİT, IŞİD ÖNDERİNİ ÖLDÜRDÜ: MİT, DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod isimli şahsı uzun vakittir takip ediyordu, dün Suriye’deki operasyonla etkisiz hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir