Japonya’da demografik kriz: Doğum oranı rekor seviyeye düştü

Japonya’da doğurganlık oranı yahut bir bayanın ömrü boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı 1,2565 idi. Bu, 2005’te kaydedilen evvelki düşük düzey olan 1.2601 ile karşılaştırılıyor ve istikrarlı bir nüfusu sürdürmek için gerekli olduğu düşünülen 2.07 oranının çok altında.

Başbakan Fumio Kişida, ülkedeki doğum oranlarındaki düşüşün durdurulmasını birinci öncelik haline getirdi ve hükümeti, yüksek borç düzeylerine karşın, çocuk bakımı ve ebeveynleri desteklemek için öteki tedbirlere yılda 3,5 trilyon yen (33 milyar S$) harcama ayırmayı planlıyor.

Strait Times’ın haberine nazaran Kişida bir kreşe gerçekleştirdiği ziyarette, “Genç nüfus 2030’larda büyük ölçüde azalmaya başlayacak. O vakte kadar olan müddet, azalan doğum eğilimini bilakis çevirmek için son şansımız” sözlerini kullandı.

Verilere nazaran, Japonya’da yeni doğan bebek sayısı geçen yıl yüzde 5 düşerek 770.747’ye gerileyerek yeni bir düşük düzeye ulaşırken, vefat sayısı yüzde 9 artış göstererek 1.57 milyon ile rekor düzeye ulaştı. Geçen yıl Japonya’da 47 binden fazla vefata koronavirüs pandemisi neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir