Ortalığı karıştıran ses kaydı :Cephane yetersizliğinden şikayet eden Rus tümgeneral Ivan Popov görevden alındı!

Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde işgal ettiği Zaporijya’daki 58. Birleşik Silahlar Ordusu’nun kumandanı Tümgeneral İvan Popov geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabı üzerinden ses kaydı yayınladı.

Popov sesli bildirisinde orduda yaşanan mühimmat ve başka sıkıntıları Rus ordusunun üst kademesine ilettiğini belirtti. Ukrayna’nın topçu ataklarını püskürtmeye sağlayacak karşı batarya sistemlerinin olmadığını, askeri istihbarat eksikliğinin yaşandığını aktaran Popov, “Askerlerimin düşman topçusundan kaynaklanan toplu vefat ve yaralanmalarıyla ilgili sıkıntıları da gündeme getirdim. Ayrıyeten tonlarca diğer sorunu lisana getirdim ve tüm bunları en üst seviyede açık yüreklilikle, son derece sert bir formda söz ettim” sözlerini kullandı.

“KORKAK ÜZERE SUSMADIM”

Popov, “Ya susup korkak olmak ya da olduğu üzere söylemek gerekiyordu. Sizin isminize, şehit düşen silah arkadaşlarım ismine palavra söylemeye hakkım yoktu, bu yüzden mevcut tüm meseleleri özetledim” biçiminde konuştu.

Şikayetinin akabinde ordunun üst kademesinin kendisinden rahatsızlık duyduğunu öne süren Popov, “Bu nedenle üst seviye kademe beni tehlikeli olarak gördü ve Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir talimat çıkararak beni vazifemden aldılar” dedi.

Popov misyondan alınması talebinin, vatana ihanetle suçladığı üst seviye yetkililer tarafından talep edildiğini, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından da onaylandığını belirtti. Popov, “Ukrayna ordusu cephede saflarımızı aşamadı, lakin kıdemli kumandanımız bizi ardımızdan vurdu ve en sıkıntı ve ağır anda ordunun başını zalimce kesti” dedi.

EMİR GERASİMOV’DAN

Moskova’dan resmi bir açıklama gelmediğinde bilgi almak için başvurulan Rus askeri blog müellifleri; Tümgeneral Popov’u vazifeden alma emrinin Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov’dan geldiğini bildirdi.

Gerasimov’un, uzun müddettir ön cephede bulunan ve değerli kayıplar veren askerlerin rotasyona tabi tutulması gerektiğini vurgulayan Tümgeneral Popov’u “gereksiz alarm vermek ve üst idareye şantaj yapmakla” suçladığını söylediler.

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Zaporijya ve Doğu Donetsk bölgesi, Ukrayna’nın bir aydan uzun müddet evvel başlattığı karşı hücumun odağı haline geldi. Lakin Ukrayna ordusu, Rus savunma sınırlarını delmekte zahmet çekti.

Dün bir öteki Rus milletvekili, Wagner isyanından bu yana ortalıkta görünmeyen eski Rus kumandan General Sergey Surovikin’in “dinlendiğini” söylemişti.

Surovikin’in, Wagner lideri Yevgeni Prigojin ile yakın ilgi içinde olduğu tez edilmişti.

Öte yandan, bir başka üst seviye Rus general Korgeneral Oleg Tsokov’un bu hafta Ukrayna’nın işgal altındaki güney kıyısında düzenlenen bir hücumda öldüğü iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak da bir açıklama yapmadı.

İNGİLİZ BASINI: PUTİN İÇİN BİR DEPREM

İngiliz Telegraph gazetesi Tümgeneral Popov’un savaşın başlangıcından bu yana itaatsizlik nedeniyle vazifeden alınan birinci üst seviye Rus ordusu kumandanı olduğuna dikkat çekti.

Popov’un ses kaydının Rus ordusu içinde artan hoşnutsuzluğun bir ispatı olduğunu öne süren gazete bunun ‘Putin için bir deprem’ niteliğinde olduğunu tez etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir