Pentagon yetkililerinden uzay gemisi açıklaması

Pentagon’un Tüm Alanlarda Anomali Tahlil Ofisi yöneticisi Sean Kirkpatrick ve Harvard Üniversitesi astronomi bölümü başkanı Abraham Loeb tarafından yazılan araştırma raporunun taslağı 7 Mart’ta yayınlandı. Raporda tanımlanamayan hava olaylarının fizikî kısıtlamalarına odaklanılıyor.

Raporda “Yapay bir yıldızlararası obje, potansiyel olarak Dünya’ya yakın geçişi sırasında birçok küçük sonda salan bir ana araç olabilir. Bu olay NASA misyonlarından çok da farklı olmayan operasyonel bir yapı. Bu gemiler ana gemiden Güneş’in gelgit yerçekimi kuvveti yahut bir hareket kabiliyeti ile ayrılabilir” sözleri yer aldı.

Anomali Tahlil Ofisi, Temmuz 2022’de kuruldu ve gökyüzündeki, su altındaki ve uzaydaki objeleri izlemekten sorumlu.

Rapora nazaran Kongre, NASA’yı 2005 yılında Dünya yakınlarındaki 140 metreden daha büyük tüm objeleri bulması için görevlendirdi. Bunun sonucu olarak Pan-STARRS teleskopları üretildi.

19 Ekim 2017’de Pan-STARRS, daha sonra “Scout” olarak isimlendirilen yıldızlararası bir obje tespit etti. Cisim düz ve yassı görünüyordu, ayrıyeten Güneş’ten uzaklaşıyordu. Bu durum da bilim insanlarının cismin yapay olduğuna inanmasına yol açtı.
Raporun müellifleri “Uygun bir dizaynla, bu küçük sondalar, Dünya-Güneş ayrımının bir kısmı içinde geçerken, tıpkı ‘Scout’ın yaptığı üzere, keşif için Dünya’ya yahut öteki güneş sistemi gezegenlerine ulaşacaktır. Gökbilimciler, mevcut araştırma teleskoplarının onları fark etmesi için kâfi güneş ışığını yansıtmadıkları için küçük sondaların izini fark edemezler” sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir