Yeni anayasada yüksek mahkemelerde birlik sağlanacak

Rüstem PEHLİVANLAR/ Oğuzhan Osman BİLGİN/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Türkiye’de uzun müddettir sık sık gündeme gelen anayasa tartışmaları geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde daha da sürat kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla lisana getirdiği anayasa değişikliği için nasıl bir yol izlenecek? Anayasanın değişmesi için yerine getirilmesi gereken zorunluluklar neler? Yeni anayasa nasıl şekillenecek ve yüksek mahkemeler ortasındaki uyuşmazlıklara nasıl tahliller üretecek?

Avukat Hasan Ölçer Herkes Duysun’a yaptığı değerlendirmede yeni anayasaya dair merak edilen soruları yanıtladı. Türkiye’nin 1982’den bu yana darbe anayasası ile yönetim edildiğini kaydeden Ölçer, bu anayasada yapılan revizelerin yetersiz kaldığını tabir etti.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN REFERANDUMA GİDİLEBİLİR”

Türkiye’de anayasa değişikliğinin zorunlu bir gereksinim olduğunu belirten Avukat Hasan Ölçer, “12 Eylül Darbesi sonrasında yapılan anayasa ile ülke yönetim ediliyor. Bu süreçten sonra birtakım anayasa değişiklikleri yapıldı fakat sonuç itibariyle, yapılan bu değişikliklerin hepsi anayasayı bir manada yamalı bohçaya çevirdi. Bir bütünlük kalmadı. Hasebiyle hem sivil irade açısından hem de ulusal iradenin bir tezahürü olarak bir anayasanın yapılması elzemdir. Yeni anayasanın siyasi partilerin temsilcilerinin ortak bir konsensüsü ile gerçekleşmesi lazım. Yapılan bu çalışma bir ön hazırlık gerektirmektedir. Akabinde partiler ile oturulup müzakerelerde bulunulması gerekiyor zira her partinin kendi kırmızı çizgileri vardır ve bunlar da bir manada tatmin edilmelidir. Bu çerçevede bakıldığında partilerin ne derece uzlaşabilecekleri meçhul. Münasebetiyle bir referanduma gitme ihtimali son derece yüksek.” dedi.

“DANIŞTAY ÜYELERİNİ SEÇENLERİN VASIFLARINA BAKILMALI”

AYM’nin Seyahat davasından 18 yıl mahpus cezası alan TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmaması üzerine verdiği ikinci ihlal kararının açıklanmasının akabinde tartışmalar sürat kazandı. Yüksek mahkemeler ortasındaki tartışmanın bu derece alevlenmesinin bir manada sonucu ya da bu tartışmanın önlenmesinin dermanı de anayasa değişikliği olarak görülüyor.

Kulislerde yeni anayasa bağlamında yüksek mahkemelerde birlik oluşmasını sağlayacak bir tasarının konuşulduğunu kaydeden Avukat Hasan Ölçer, “Ne derece başarılı olacakları konusunda emin değilim lakin Danıştay 5. Dairenin FETÖ’cüleri iade konusundaki kararlarını tehlikeli bir gidişat olarak değerlendiriyorum. Temel üzerinde durulması gereken bahis, Danıştay üyelerini seçen HSK üyelerinin durumudur.Demek ki Danıştay üyelerini seçen insanların durumlarına ve vasıflarına bakmak lazım. Yalnızca ‘FETÖ kırmızı çizgimiz’ demekle rastgele bir çizgi haline gelmiyor. Şu anda bürokraside FETÖ’ye karşı bir yumuşama var, Yargı da bunun diğer versiyonudur.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir